American Ultra II er utviklet for spillere som søker det beste, og er Fenders mest avanserte instrumentserie. Gitarene og bassene i American Ultra II-serien kombinerer påkostede materialer, presist håndverk og moderne design i instrumenter som flytter grensene for hva som er mulig, samtidig som de er bygget for å vare.
Fender® American Ultra II Jazz Bass® V har en utvalgt kropp i or med skulpturerte Ultra-konturer og en formet halsinnfesting. Konturene kombinerer et gjennomarbeidet utseende med praktisk funksjon, mens den avsmalnende halsinnfestingen gir svært god tilgang til de øvre registrene på gripebrettet. Halsen har en slank Modern «D»-profil, er laget i kvartskåret, varmebehandlet AAA-flammet lønn og har en glatt Ultra Satin-finish. Grafittforsterkning og Posiflex™-støttestenger sørger for svært god stabilitet.
Gripebrettet med 10–14" compound-radius leveres i ibenholt eller kvartskåret lønn. Det er rundere ved oversadelen og blir gradvis flatere mot de øvre registrene, noe som legger til rette for hurtighet, komfort og ulike spillestiler. Ultra-avrundede gripebrettkanter, medium-jumbo-bånd og Luminlay®-sidemarkører bidrar til en behagelig spillefølelse, mens de selvlysende sidemarkørene gir god synlighet på mørke scener. Graph Tech® TUSQ®-oversadel og praktisk tilgang til truss rod ved hodet gjør oppsett og justering enkelt.
Med Ultra II Noiseless™ Vintage Jazz Bass®-pickuper leverer bassen et bredt klangregister fra vintagevarme til moderne snert, med den karakteristiske J Bass®-growlen og uten brum. Pickupene benytter spesialutviklede stablede spoler: Den øverste spolen er viklet rundt stavmagneter i Alnico V for å gi ekte Fender-klang fra single-coil-pickuper, mens den isolerte nederste spolen er kalibrert for å bevare klangen og avvise brum.
Den redesignede, aktive 18-volts basspreampen gir omfattende klangkontroll. S-1™-svitsjing gjør det mulig å bytte mellom aktiv og passiv drift underveis, mens den felles passive tonekontrollen former både aktive og passive klanger. Den presise og kraftige aktive 3-bånds-EQ-en har musikalsk diskant, kontant bass og valbar mellomtonefrekvens for detaljert klangforming.
Andre egenskaper som gjør instrumentet egnet for transport og turné, er en justerbar HiMass™-bro med fem sadler og mulighet for strenger gjennom kroppen eller festet i broen, Fenders lette stemmeskruer med avsmalnende, flutede akslinger, riflede aluminiumsknotter og et plekterbrett i ett lag anodisert aluminium. American Ultra II Jazz Bass V leveres i en Limited Edition Gold Dust-finish og kombinerer ikonisk Fender-stil med avanserte løsninger, allsidig bruk, lang sustain, presist anslag og svært stabil stemming.