Ashdown ABM-300-EVO IV
300W Bass head
Product nr: 1123693
Ashdown ABM-300-EVO IV 300W Bass head Ashdown ABM-300-EVO IV 300W Bass head Ashdown ABM-300-EVO IV 300W Bass head Ashdown ABM-300-EVO IV 300W Bass head
Temporarily out of stock
Send an email to post@evenstadmusikk.no for delivery time
Notify me
View this product description in Norwegian.
Now in its fifth incarnation, ABM EVO IV pairs class-leading preamp sophistication with uprated powerhouse performance and an all-new 9-band EQ - available in three head versions rated at 300W, 600W and 1200W.
The ABM 300 EVO IV teams the ABM preamp with a powerful 300W power stage.
Variable Valve Drive Plus – from zero to rock hero!
The best EQ in the business, just got better!
Bassists plugging into EVO IV will be greeted straight away by the flickering of the new Input VU meter, allowing them to quickly find the sweet spot for their instrument. From there, EVO IV features a sophisticated 9-band EQ, with familiar Bass, Middle and Treble controls and six sliders providing precision cut and boost at 100Hz, 180Hz, 340Hz, 1.3KHz, 2.6KHz and 5KHz. The EQ can be switched in via footswitch taking the player from a flat fretless sound to their favourite EQ setting instantly. The NEW 9-band EQ is a revelation of sonic perfection and will surprise older ABM users.
One knob compressor
Sub-Harmonic Generator
Professional Connections
Flexible Footswitching
Specifications
Power Output: 300 Watts
Power Requirement: 115-230 Volts
Speaker Outputs: 4 x Jack/Speakon outputs
Frequency Response: -3dB @ 17Hz und 30KHz
High Instrument Input: Impedance 3.9m Ohms, input range 150mV
Low Instrument Input: Impedance 10k Ohms, input range 300mV - 40V p-p
Line Input: Impedance 22k Ohms, input level 0dBu nominal
DI Output: 600 Ohm balanced, Level 0dBu nominal
Tuner Output: Impedance 22k Ohms, Level 0dBu nominal
Impedance: Minimum 4 Ohms Per Side
Effects Send: Impedance 22k Ohm, Level 0dBu nominal
Effects Return: Impedance 22k Ohms, Input Level 0dBu Nominal